36.1.3. Tipurile drepturilor și veniturilor la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală
Înapoi
36.1.3.1.

Care sunt veniturile din care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistență medicală?

        În conformitate cu prevederile art. 3 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare), alte recompense reprezintă orice altă sumă decît salariul, plătită de angajator în folosul angajatului său, precum şi alte drepturi şi venituri plătite persoanelor fizice, cu excepţia drepturilor şi veniturilor, prevăzute la art. 20, 89, 90, 901 din Codul fiscal, la care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistenţă medicală. 

        Prin urmare, tipurile drepturilor şi veniturilor la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală sunt prevăzute la art. 20, 89, 90, 901 din Codul fiscal.

Arhiva

        Care sunt veniturile din care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistență medicală?  

        Tipurile drepturilor şi veniturilor la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală sunt specificate la anexa nr. 3 la Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare).

36.1.3.2.

Urmează să se calculeze prime de asigurare obligatorie de asistență medicală din venitul achitat persoanei fizice titular al patentei de întreprinzător conform contractelor de prestări servicii sau efectuare de lucrări?

        În conformitate cu prevederile art. 3 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare), tipurile drepturilor şi veniturilor la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală sunt prevăzute la art. 20, 89, 90, 901 din Codul fiscal. 

        Astfel, potrivit art. 20 lit. x) din Codul fiscal, în componența surselor de venituri neimpozabile cu impozitul pe venit sunt și veniturile persoanelor fizice obținute din activitatea în baza patentei de întreprinzător. 

        Prin urmare, din venitul obţinut conform contractului pentru executarea de lucrări sau prestări de servicii în baza patentei de întreprinzător nu survine obligația de calculare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală, deoarece aceste venituri sînt incluse în componența surselor de venituri neimpozabile specificate la art. 20 din Codul fiscal.

Arhiva

        Urmează să se calculeze prime de asigurare obligatorie de asistență medicală din venitul achitat persoanei fizice titular al patentei de întreprinzător conform contractelor de prestări servicii sau efectuare de lucrări?  

        Tipurile de venit din care nu se calculează prime sunt specificate la anexa nr.3 la Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare). 

        Punctul 27 din anexa nr. 3 la Legea menţionată stabileşte ca tipuri de venituri din care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală sumele plătite pentru drepturile de autor şi cele obținute în baza unei convenții civile, cu excepţia veniturilor obținute conform contractelor pentru executarea de lucrări sau prestarea de servicii. La veniturile obținute conform contractelor pentru executarea de lucrări sau prestarea de servicii nu se atribuie veniturile obținute de plătitorii de prime de asigurare obligatorie de asistență medicală specificați la anexa nr.2 (plătitori de prime stabilite în sumă fixă), în baza contractelor corespunzătoare, şi care confirmă faptul achitării primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală în sumă fixă pentru anul respectiv de gestiune.  

        Astfel, din venitul obţinut conform contractului pentru executarea de lucrări sau prestări de servicii în baza patentei de întreprinzător nu survine obligația de calculare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală, dacă persoana fizică confirmă faptul achitării primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală în sumă fixă pentru anul respectiv. Confirmarea respectivă se eliberează în baza cererii depuse la agențiile teritoriale ale Companiei naţionale de asigurări medicale.”

36.1.3.3.

Se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele achitate sub formă de ajutoare materiale angajaților sau foștilor angajați?

        Articolul 3 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare) stabileşte că prin noțiunea de alte recompense se subînțelege orice altă sumă decît salariul, plătită de angajator în folosul angajatului său, precum şi alte drepturi şi venituri plătite persoanelor fizice, cu excepţia veniturilor, prevăzute la art. 20, 89, 90, 901 din Codul fiscal, la care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistenţă medicală. 

        Prin urmare, sumele achitate sub formă de ajutoare materiale angajaților sau foștilor angajați se conformă noțiunii alte recompense, în vederea calculării primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală și din acestea se calculează primele în cauză în modul general stabilit.

Arhiva

        Se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele achitate sub formă de ajutoare materiale angajaților sau foștilor angajați la principalul loc de muncă?  

        Conform pct.2 din anexa nr. 3 la Legea cu privire la mărimea, modul și termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002, ajutorul material, în expresie bănească sau naturală, acordat de către angajator angajaților sau foștilor angajați la principalul loc de muncă, constituie venit la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală. 

        Prin urmare, angajaților sau foștilor angajați la principalul loc de muncă nu se vor calcula primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele achitate sub formă de ajutoare materiale.

36.1.3.4. Urmează a fi calculată prima de asigurare obligatorie de asistență medicală din remunerațiile acordate zilierilor?

        În conformitate cu prevederile art. 8 din Legea nr. 22 din 23.02.2018 privind exercitarea unor activităţi necalificate cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri, din veniturile obţinute din activitatea necalificată cu caracter ocazional exercitată de zilier nu se reţin primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală. Zilierul are obligaţia de a se încadra în sistemul asigurării obligatorii de asistenţă medicală conform actelor normative în vigoare.

Video
Codul fiscal 2018
Panou informativ