Întrebări la ordin
Înapoi
1. (6.6.8.3)

Din ce dată este aplicată scutirea de plată a taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii pentru persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat?

        Urmare a completări art. 295 din Codul fiscal, cu litera g2), prin Legea pentru modificarea unor acte legislative nr. 26 din 11.03.2019, de plata taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii sunt scutite persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat. Legea menționată a intrat în vigoare la data de 22.03.2019.

        Respectiv, persoanele care practică activități declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat sunt scutite de plata taxei pentru unitățile comerciale şi/sau de prestări servicii din 22.03.2019.

2. (6.1.15)

În cazul în care, în perioada trimestrului de gestiune se abrogă/anulează scutirile de plată a taxelor locale, care este modul de calculare a acestor taxe de către subiecții impunerii?

        Dacă în perioada trimestrului de gestiune scutirile de plată a taxelor locale se abrogă/anulează, taxa ce urmează a fi achitată, se va calcula proporțional numărului de zile, aferent cărora apare obligația de achitare (1/4 din cota taxei anuale se împarte la numărul de zile calendaristice ale trimestrului gestionar, rezultatul se înmulțește la numărul de zile aferent cărora scutirea de plată a taxei nu a fost aplicată).

Video
Codul fiscal 2019
Panou informativ